A Magyar Turizmus Zrt. megvizsgálta a szomszédos országok utazási szokásait hazánk irányába. Jönnek-e, ha jönnek hányan jönnek és mennyi időre. Vajon mi az általános véleménye egy Horvátországból, Szerbiából, vagy Szlovéniából érkező turistának?
Korunk turisztikai trendjeként elmondható, hogy a közeli úti célok népszerűvé váltak. Ezen nincs mit csodálkozni: sehol sincs pénz, így az összekuporgatott vagyonból inkább olcsóbb utazásra vágyunk, hátha tovább tudunk maradni. Ennek ellenére déli szomszédaink tesznek Magyarországra, inkább máshová mennek üdülni.
2011-ben egy erős kampányba kezdett az MT, ennek köszönhetően 11 százalékkal többen jöttek "lentről", mint előtte, de a szám még mindig nagyon kicsi. Az okokat is próbálta megfejteni a kutatás: komoly sztereotípiákat kaptunk a nyakunkba. De tényleg sztereotípiák-e ezek?
A szomszédok zárkózottnak látnak minket, meglehetősen hiányos nyelvtudással. Ez a kettő bizony kéz a kézben jár, ha külföldi áll az emberrel szemben. A nyelvtanulással kapcsolatos véleményemet már közöltem korábban. Ez sajnos nem feltétlenül sztereotípia. Mivel hazánk egyik húzóágazata a mai napig a turizmus, muszáj alkalmazkodni.
A másik ok, hogy a vendéglátó- és szórakoztatóhelyek személyzetét gorombának és felkészületlennek tartják. Szerintem még magyarként is tudna mindenki példát mondani arra, amikor felhúzta magát egy arrogáns és nagyképű eladón, vagy egy flegma és nemtörődöm pultoson. A vendéglátásban te kiszolgálsz, aki erre adja a fejét, annak mindent meg kell tennie a vendég érdekében. Egy hülye ellen nyelni is kell. Mocsok egy szakma, ez van.
Vegyünk példát a horvátokról. Miért mennének máshová, ha otthon velük úgy bánnak, mint a királyokkal? A turizmusban dolgozók kedvesek, segítőkészek, lesik az óhajaidat, hiszen megértették, hogy a csilingelő kunák csak akkor vándorolnak az ő zsebükbe, ha tesznek érte. Nagyon jól csinálják. Persze van nekik egy tengerpartjuk, úgy azért könnyebb. De nekünk itt a Balaton, vannak itt gyönyörű dombságok, nagyszerű városok, történelem, kultúra, sok-sok dolog, amire büszkék lehetünk. Legyünk jófejek, hogy megmutathassuk mindenkinek a büszkeségeinket. Vagy a magyar nem szeret pénzt keresni?
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.